פדיון נפש אצל רבי נחמן

על ידי נתינת צדקה, ואמירת סדר פדיון נפש, ממתיקים את הדין והופכים את הכל לטובה.
פדיון נפש אצל צדיק האמת הוא הסגולה הטובה ביותר להמתקת כל הדינים ולפעול ישועות.

שאלות ותשובות:

מה זה
פדיון נפש

פדיון נפש הוא מנהג יהודי עתיק יומין, שכולל נתינת צדקה (רבי נחמן כותב בספר המידות "צריך ליתן ממון על פדיון", זאת אומרת: כדי לעשות פדיון צריך לתת צדקה דווקא, כי "עַל יְדֵי צְדָקָה מְהַפֵּךְ הַמִּשְׁפָּט וְהַדִּין לְמִדַּת חֶסֶד") ותפילה, שיש בכוחם לקרוע כל גזר דין – למען האדם המבקש לפדות את נפשו מצרה.
רבי נחמן מברסלב גילה נוסח מיוחד לפדיון נפש, שנאמר לאחר נתינת צדקה.

פדיון נפש פועל להמתקת הדינים ולביטול גזירות שנגזרו על האדם: לרפואה, לישועה ולכל טוב.

כל אדם יכול לעשות פדיון נפש. אולם, ודאי שראוי שאדם גדול, צדיק וירא שמים יערוך את הפדיון.

פדיון נפש עושים כאשר מבקשים "להמתיק את הדין" מעל האדם, להפוך את מצבו לטובה. חולה הזקוק לרפואה, אדם הזקוק לישועה וכדומה – נותנים צדקה והמקבל עושה עבורם "פדיון נפש", להמתקת הדינים בכח מעשה הצדקה ובכח התפילה לבורא עולם.
במיוחד, נהגו בתפוצות ישראל לתת פדיון נפש בערב ראש השנה ויום הכיפורים (כמו גם בשאר ימי חיתום הדין: הושענא רבה וזאת חנוכה).

אין שום סכום מינימום לפדיון נפש, ואפשר לתת כל סכום שהוא.

אבל, בליקוטי מוהר"ן (תורה ק"פ), כותב רבי נחמן "בְּעִנְיַן סְגֻלַּת הַפִּדְיוֹן … וְצָרִיך לִרְאוֹת שֶׁלּא יִהְיֶה קַמְצָן".

וממילא, הסכום תלוי כמובן ביכולתו וברצונו של המבקש לעשות פדיון נפש.

סדר פדיון נפש שגילה רבי נחמן:

נותנים כסף לצדקה, ומקבל הכסף, העושה את הפדיון יניח את ידיו על הכסף ויאמר:

מעות ואת היקום אשר ברגליהם. צדק יקראהו לרגלו. צדק מלכותא קדישא. דינא דמלכותא דינא. שורש הדינין בינה. אני בינה לי גבורה. אין הדין נמתק אלא בשורשו. שלשה ידיים בבינה: יד הגדולה, יד החזקה, יד הרמה. ג' פעמים יד גימטריא שם של מ"ב. מ"ב שביצירה שם של אנא בכח. מ"ב שבבריאה שני פעמים אקי"ק. מ"ב שבאצילות הוי"ה פשוט במלאו ומילוי דמילוי.

יְהִי רָצוֹן מִלְּפָנֶיך שֶׁיֻמְתְּקוּ הַדִּינִים וְהַגְּבוּרוֹת הַקָּשׁוֹת מֵעַל (ויאמר את שם הנצרך או הנצרכת לפדיון ושם אמו\ה: פלוני\ת בן\בת פלונית) עַל יְדֵי פֶּלֶא עֶלְיוֹן שֶׁהוּא חֲסָדִים גְּדוֹלִים וְרַחֲמִים גְּמוּרִים וּפְשׁוּטִים שֶׁאֵין בּוֹ תַעֲרֹבֶת דִּין כְּלָל אָמֵן.

מה טוב יותר ומה יכול לפעול יותר מאשר לתת את הפדיון לצדיק בעצמו – להחזיק ולהרחיב ולפתח את מקום קברו הקדוש של הצדיק שהבטיח "אצל מי שאני לוקח – לזה אני נותן", ושאמר ש"הַמָּעוֹת שֶּׁנּוֹתְנִין לַצַּדִּיק, הַנְּתִינָה בְּעַצְמָהּ מַמְתִּיק הַדִּין" וש"מִי שֶׁמֵּבִיא דּוֹרוֹן לַצַּדִּיק, הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא עוֹשֶׂה לוֹ נַחַת רוּחַ" ו"מַכְנִיעִין אֶת הַשּׂוֹנְאִים וּמְבַטְּלִין אֶת הָרוּחַ רָעָה שֶׁשּׁוֹרָה עַל הָאָדָם".

בטופס התרומה, כתבו לנו את השמות שלכם (שם האדם שעבורו תרצו לעשות "פדיון נפש" ושם אמו), ונציג "איחוד ברסלב" באומן יעשה עבורכם פדיון נפש, בציון רבי נחמן בעיר אומן שבאוקראינה, עם נוסח הפדיון שגילה רבי נחמן.
כסף הפדיון כולו מוקדש להחזקת ופיתוח מתחם קבר רבי נחמן, כך שאתם נותנים פדיון נפש ישירות לרבי נחמן.

"טּוֹב מְאֹד לִתֵּן בְּכָל עֵת עַל פִּדְיוֹנוֹת לְצַדִּיקִים אֲפִילּוּ שֶׁלּא בְּעֵת צָרָה חַס וְשָׁלוֹם"

עשו עכשיו פדיון נפש אצל רבינו הקדוש רבי נחמן מברסלב זיע"א, ותמתיקו את כל הדינים ותראו ישועות!

דילוג לתוכן