איחוד ברסלב באומן – המרכז לניהול קברו של רבי נחמן וכל ענייני ברסלב בעיר אומן

איחוד ברסלב באומן מנהל את מתחם ציון רבי נחמן מברסלב ופועל בכל ימות השנה להחזקתו השוטפת, לרווחת העולים לציון הקדוש. למטרה זו, איחוד ברסלב מעסיק במשך כל ימות השנה עובדי שמירה, תחזוקה, ניקיון ומנהלה, כדי לאפשר למתפללים הרבים הפוקדים את הציון, להגיע למקום ולזכות לתיקונים הקדושים בציון הצדיק באומן.

איחוד ברסלב – תחילת הפעילות

איחוד ברסלב הוא ממשיכם הישיר של הארגונים המנהלים את מתחם ציון רבי נחמן, ואת כל ענייני חסידות ברסלב, באומן, החל מ"הועד העולמי של חסידי ברסלב".

היו"ר הנוכחי, הרב נתן בן נון, החל את פעילותו בראשות האיחוד בראש חודש ניסן תשע"ד (2014) על פי הנחיית רבני ברסלב שמינו את הרב בן נון לעמוד בראשות האיחוד.

הרב בן נון ונציגי האיחוד עומדים בקשר אדוק ורצוף עם רשויות השלטון באוקראינה, מהרשויות המקומיות, דרך הרשויות המחוזיות ועד למשרדי הממשלה בקייב, לטובת ציון רבי נחמן ולתועלת כלל הפוקדים את הציון הקדוש.

בין יתר פעולותיו, מחזיק ומתפעל ה"איחוד" את מתחם הציון הקדוש: תשלומים לרשויות, שמירה, אבטחה, ניקיון, מים, כיבוי אש תחזוקה ושיפוצים, בעלות של עשרות אלפי דולרים מדי חודש בחודשו, על מנת שרבבות העולים לציון הקדוש יוכלו להתפלל במקום הקדוש בשלוה ובמנוחה.

פעילות ה"איחוד" ממומנת כולה מתרומות הנדיבים אשר בעם, ומתרומותיהם של אלפי חסידי ברסלב, אשר בפרוטה לפרוטה מצטרפים להון גדול, לפאר בית רבינו הקדוש.

בשנתיים האחרונות, מאז פרצה מגיפת הקורונה ולאחריה הפלישה הרוסית האכזרית לאוקראינה, פחת מאוד מספר העולים לאומן, ירדו ההכנסות מתרומות בקנה מידה משמעותי, בעוד העלויות עלו (בשל יוקר המחיה המאמיר, והאינפלציה באוקראינה בשל מצב המלחמה).

רוצה להיות שותף? לחץ כאן לתרומה!

מפעילות האיחוד - על קצה המזלג

Picture of שמירה24/7 בציון ובבית הכנסת הגדול - הקלויז

שמירה24/7 בציון ובבית הכנסת הגדול - הקלויז

איחוד ברסלב באומן מעסיק חברת שמירה הפועלת 24 שעות ביממה במשמרות בכל ימות השנה, בציון הקדוש ובקלויז, על מנת לספק תחושת ביטחון לאלפי המתפללים. על מנת להגביר את מעטפת האבטחה הותקנו באזור הציון אמצעי אבטחה מתקדמים, בתיאום עם משטרת העיר.

Picture of קשר מתמיד עם הממשל הלאומי והרשויות המחוזית והמקומית

קשר מתמיד עם הממשל הלאומי והרשויות המחוזית והמקומית

הרב נתן בן נון והצוות המשפטי של איחוד ברסלב, עומדים בקשר מתמיד ורציף עם משרדי הממשלה הרלוונטיים, עם הרשויות המחוזיות במחוז צ'רקס ועם עיריית אומן על מנת לאפשר את הגעת המתפללים בימים שבשגרה ובמיוחד בזמני ההתקבצות הקבועים באומן: ראש השנה, שבת חנוכה, ראש חודש ניסן, שבועות וזמני התקבצות נוספים, וכן כדי לאפשר את הפעילות השוטפת של הציון, הקלויז וכל ענייני ברסלב באומן.

Picture of עירוב השבת מהודר באומן

עירוב השבת מהודר באומן

איחוד ברסלב מתחזק עירוב מהודר לשבת קודש מסביב לכל האזור בו מתגוררים תושבי המקום וכלל המתארחים בסביבות הציון באומן.
על מנת לשמור על כשרותו המהודרת של העירוב, מעסיק האיחוד איש אחזקה מיוחד, הבקי בהלכות עירובין ומבצע סיור בכל יום שישי ערב שבת קודש, בקיץ ובחורף, בכל מזג אויר, לבדיקת תקינות העירוב.
לטובת העולים לאומן, מפרסם 'איחוד' את מפת העירוב באומן על מנת לאפשר לשובתים באומן לדעת היכן עוברים ומסתיימים גבולות העירוב.

Picture of אוצר הספרים

אוצר הספרים

בציון רבינו הקדוש קיים אוצר ספרים ענק ומפואר הכולל את כל ספרי היסוד, ספרי הלכה וחסידות ועוד ספרים רבים, וכמובן, ספריה ענקית ומגוונת של כל ספרי תורת רבינו הקדוש. אוצר הספרים מתוחזק בתמידות על ידי עמותת איחוד ברסלב באומן והושקעו ומושקעים בו משאבים גדולים, בזכות התורמים היקרים המשקיעים מהונם על מנת לפאר את בית רבינו.
האיחוד ממשיך לפתח ולהרחיב את אוצר הספרים ללא הפסקה לרווחת השוהים בציון.

Picture of גניזה באומן

גניזה באומן

באוקראינה לא קיימים ארגונים הפועלים לגניזת כתבי קודש שבלו ועלונים (המחולקים במקום ע"י ארגונים שונים, בפרט בזמני ההתקבצות). על מנת למנוע ביזוי כתבי הקודש, פועל איחוד ברסלב באומן לגניזת כתבי הקודש, כדי שיקבלו את הכבוד הראוי להם.
פעילות הסברתית מבוצעת מעת לעת בין הפוקדים את העיר אומן בבקשה ואזהרה חמורה לא להוציא ספרים משטח הציון והקלויז באומן. הספרים שנלקחים מהציון נמצאים לעיתים מתגוללים באשפתות לאחר זמן קצר ה"י ואף חמור מכך, מאחר ותושבי האיזור שאינם מבני ברית אינם מבינים את הכבוד שיש לנהוג בכתבי הקודש.

Picture of תחזוקה ותפעול במשך כל ימות השנה

תחזוקה ותפעול במשך כל ימות השנה

בכדי לאפשר למתפללים לעלות לציון הקדוש, איחוד ברסלב באומן מעסיק במשך כל ימות השנה קרוב למאה עובדים קבועים, בהם עובדי תחזוקה, ניקיון, שמירה ומנהלה ועוד, העוסקים גם בבדק הבית בתמידות ומתקנים כל תקלה, ומשגיחים על נקיון בית רבינו הק'.
בזמני העליה הקבועים, מתגבר האיחוד הן את צוות השמירה, והן את צוות הנקיון, על מנת להתמודד עם המוני העולים לציון הקדוש, ולהשגיח שגם בזמני העומס ישאר מתחם הציון הקדוש נקי ומסודר.

תמונת מחבר

ההתמודדות עם נקיון הציון ואחזקתו אינה מלאכה קלה בזמני העליה ההמוניים, שכן ב"ה רבים הבאים בשערי הציון הקדוש ומספרם עולה לעשרות אלפים, כך שמלאכת הנקיון והתחזוקה הינם פרויקט לא פשוט. אולם האיחוד עושה כל מאמץ להתמודד עם המשימה המורכבת והקדושה הזו, ומשתדל לשפר ולהשתפר ככל האפשר.
האיחוד ממשיך לפתח ולהרחיב את אוצר הספרים ללא הפסקה לרווחת השוהים בציון.

Picture of מחלקת דוברות והסברה

מחלקת דוברות והסברה

האיחוד מחזיק באוקראינה מחלקה שתפקידה להסביר את נושא העליה לאומן לתושבי אומן, שבשל תרבות שונה וקשיי תקשורת לא תמיד מבינים את הנעשה בשכנותם. המחלקה מעבירה חומרים לפרסום לכלי התקשורת באוקראינה, יוזמת מסעות הסברה וראיונות בכלי התקשורת המקומיים והארציים ועומדת בקשר עם בעלי השפעה על מנת לשמור ולשפר את היחסים בין חסידי ברסלב לתושבים המקומיים.

Picture of קדושת כהנים

קדושת כהנים

היות והציון נמצא בשטחו של בית העלמין העתיק של העיר אומן, הוקמו ביוזמת איחוד ברסלב באומן דרכי גישה ומתחמים העונים על הדרישות ההלכתיות על מנת שגם הכוהנים יוכלו לשהות במתחם הציון בשטח ייעודי להם.
מתחם היכל הכוהנים המרווח וגשר הגישה המוביל אליו, שהקמתם עלתה לכדי קרוב ל-200,000 דולר, הינם פיתרון לכהנים הרבים הפוקדים את הציון, ומאפשרים לכהנים לשהות סמוך ונראה לציון הקדוש ללא חשש טומאת מת.
דרך הכהנים המובילה אל היכל הכוהנים הוקמה בעלות כספית עצומה לכל אורך הרחוב תוך שילוב והתאמה של פתרונות הלכתיים והנדסיים מסובכים ויקרים, כדי לאפשר לכהנים לבוא ולהתפלל בציון רבינו בטהרה וללא חשש במשך כל ימות השנה.

Picture of מרפאת אומן

מרפאת אומן

איחוד ברסלב מסייע לרב נחמן קליין ולרב אביגדור לנדסמן, בהקמת והפעלת "מרפאת אומן" הנותנת מענה רפואי קבוע בכל זמני העליה לציון הקדוש. בכל אחד מזמני ההתקבצות באומן מחזיקה מרפאת אומן אנשי צוות רפואיים בכוננות, ובימי ראש השנה, מפעילה המרפאה מתחם רפואי מורכב, ממש "בית חולים שדה", המטפל במאות מקרים מדי שנה, ממקרים קלים ופשוטים ועד מקרים מורכבים הדורשים הטסה רפואית אל מחוץ לאוקראינה.

Picture of הקלויז – בית הכנסת הגדול באומן - והמקוה

הקלויז – בית הכנסת הגדול באומן - והמקוה

איחוד ברסלב באומן מפעיל גם את בית הכנסת המרכזי באומן – "הקלויז" בו מתקיימים המנין האשכנזי והספרדי המרכזיים בימי ראש השנה (ביתר ימות השנה ובזמני ההתקבצות האחרים, מתקיימים כל המניינים ברחבת הציון ובבתי הכנסת שבחצר הציון. בראש השנה מתקיים מנין נוסף, המנין הספרדי הגדול, בחצר רחבת הציון, ומניינים נוספים בכל בתי הכנסת וחצרות הציון).
ב"קלויז" 2 קומות תפילה: הקומה העליונה מכילה קרוב ל- 5,000 מקומות ישיבה, ובה מתקיים המניין האשכנזי המרכזי בימי הקיבוץ של ראש השנה. קומת הקלויז הספרדי מכילה כ-2,000 מקומות ישיבה ובה מתקיים המניין המרכזי בנוסח עדות המזרח בימי הקיבוץ הגדול בראש השנה

תמונת מחבר

(מלבד המנין הספרדי הענק המתקיים ברחבת הציון הק').
בקומה התחתונה של בנין הקלויז שוכן המקווה המרכזי באומן, שמתוחזק כל השנה ע"י איחוד ברסלב לתועלת ציבור המבקרים המגיעים להשתטח בציון הקדוש ולכלל תושבי המקום הנהנים ממקווה זמין ומטופח. בימי הקיבוץ, מפעיל איחוד ברסלב באומן את המקווה (שהוא הגדול ביותר באומן). המקווה מכיל למעלה מעשר בריכות טבילה ומאות מקלחות, מערכות חימום מתקדמות וצוות ניקיון קבוע, המקווה פתוח בזמני הקיבוץ מסביב לשעון לרווחת הציבור.

Picture of מחלקת אבדות ומציאות

מחלקת אבדות ומציאות

בימי ראש השנה, מפעיל איחוד ברסלב באומן מחלקת אבידות ומציאות בחצר הקלויז, בה מרוכזים חפצים שאבדו לשוהים באומן, מזוודות שנשכחו בשדה התעופה ונשלחו לאומן, והם מזוהים באומן ומוחזרים לבעלים לאחר זיהוי.

אודות איחוד ברסלב באומן - גלריית תמונות

תיקון העירוב באומן בערב שבת על ידי עובדי איחוד ברסלב
תיקון העירוב באומן בערב שבת על ידי עובדי איחוד ברסלב
עובדי איחוד ברסלב באומן מפנים את השלג מדרכי הכניסה לציון
עובדי איחוד ברסלב באומן מפנים את השלג מדרכי הכניסה לציון
ניקיון הציון על ידי עובדי איחוד ברסלב באומן
ניקיון ציון רבי נחמן על ידי עובדי איחוד ברסלב באומן
עובדי איחוד ברסלב מחליפים גופי תאורה בקברו של רבי נחמן
עובדי איחוד ברסלב מחליפים גופי תאורה בקברו של רבי נחמן
דילוג לתוכן